Sık Kullanılanlara Ekle  |  Açılış Sayfası Yap 
 
SANATÇILAR VİDEOLAR ŞARKILAR ŞARKI SÖZLERİ RESİMLER RADIO HABERLER GENÇ YETENEKLER  Sorun Bildir Arama
Mustafa   Sandal
Şarkılar ( 126 )
Albümler ( 11 )
Akorlar ( )
Videolar ( )
Fotolar (0)
Biyografi
 
Akor ()
Video ()
Foto (0)
Biyografi
Kategoriye göre
Pop
Hiphop
Sanat
Halk
Arabesk
Nostaljik
Tüm Kategoriler
Popüler
Demet Akalin
Tarkan
Kenan Dogulu
Hande Yener
Serdar Ortaç
Sebnem Ferah
Mustafa Sandal
Duman
Murat Boz
Tüm Sanatçilar
Doğum tarihi: 11. 1. 1970 
Burcu: Oğlak
Web: www.mustinet.net
Kategori:
 
Aynı kategorideki diğer sanatçılar:
 

 

Mustafa Sandal Biyografisi
O’nu meraklı kulaklar popüler bir özel radyodaki ilginç programlarıyla tanıdı önce. Türkiye’nin pop patlamasıyla, özel radyolarla, radyo DJ´leriyle, televizyon VJ´leriyle tanıştığı bir dönemde, genç, sempatik bir ses hem esprileriyle hem müzik bilgisiyle dinleyicilerin dikkatini çekiyordu. Mustafa Sandal’dı bu gencin adı. 11 Ocak 1970 tarihinde İstanbul´da hayata merhaba diyen Mustafa Sandal, Özel Dost Kolejindeki ilköğreniminin ardından İsviçre´de Cenevre yakınlarındaki "College Du Leman " da orta ve lise öğrenimini tamamladı.

Ardından, üniversiteye Boston New Hampshire College´da başlayan Sandal, içindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 yıllık üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye´ye döndü. Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı. Aldığı tüm bu eğitime rağmen çocukluk yıllarından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun daha fazla bastıramayıp Sandal, profosyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu´nda, Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı (1989). Cenevre´deki ortaokul ve lise yıllarında okul DJ´liği ile başlayan bu müzik aşkı İstanbul Gelişim Stüdyosu´na adım atması ile doruğa ulaştı.

Sandal’ın bu kadar kısa sürede kendini kabul ettirmesinin ardında bol ve çeşitli türlerde müzik dinlemesi, aşırı merakı yatıyordu. Kendi müzik ruhunu öğrendikleriyle birleştirerek belki de asıl müzikal kimliği olan bestecilik ve söz yazarlığını ortaya çıkardı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik ,Ozan Orhon, Burak Kut, Emel Müftüoğlu,Reyhan Karaca, İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın gibi müzik yıldızlarına verdiği besteler, Mustafa Sandal´ı gerçek anlamda peşinden koşulan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi.

1994 yılında ilk albümü "Suç Bende"yi çıkardı. Bu albümün satış tirajı, Mustafa Sandal´ın yıllardan beri yapmış olduğu çalışmaların bir ürünü olurken, özellikle müzikseverlerin kulaklarına beynine yerleşen ‘Bu kız beni görmeli/Bana kazak örmeli’ dizeleriyle Sandal Türk Pop Müziği´nin tartışmasız starlarından biri oldu. "Suç Bende" isimli albüm piyasaya verildikten üç ay sonra başlayan Türkiye turnesinde bir seneden çok daha kısa bir sure içerisinde yurt içinde 140, yurtdışında ise 30 konser vererek kırılması güç bir rekora imza attı.

İlk albümünün başarısından sonra Sandal, bestecilik ve söz yazarlığı ile yetinmeyerek, aranjörlük yönünü geliştirmeye karar verdi. Evine bir ‘home-studio’ kurarak çalışmalarını daha hızlı ve çok yönlü olarak yapmaya başladı. Suç Bende, 1.5 Milyon MC ve 200 Bin CD tirajına ulaştı.

1995 yılında, ilk kez bir albümün müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenerek Sibel Alaş´ın "Adam" isimli albümüne imza attı.

1996´da, "Gölgede Aynı" adli ikinci albümü hazırladı. Bu albümün ilk albümden farkı tam anlamıyla bir Mustafa Sandal prodüksiyonu olmasıydı. Ayrıca, verdiği yüzlerce yurt içi ve yurt dışı konserle birlikte, 2 milyon kaset ve 600 bin CD tirajı, eşine az rastlanır bir Mustafa Sandal fanatizmini de beraberinde getirdi. Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerindeki başarısıyla yetinmeyerek müziğin görsel yani diyebileceğimiz video kliplerde daha önce denenmemiş temalar kullanıldı. "Bir Anda" adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip ilk günden itibaren büyük dikkat çekti.

1997 yılında da Londra´ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden "American College Of London"´da devam ederken, yine Londra´da İzel´in "Emanet" adlı albümünün müzik direktörlüğünü üstlendi.

1998 Eylül´ünde yayımladığı üçüncü albümü "Detay" ile beklentileri boşa çıkarmadı. Yurt içinde onlarca şehirde, yurtdışında da Amerika, Avustralya, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa, Türkmenistan, Azerbaycan gibi pek çok ülkede toplam 120 konser veren Mustafa Sandal bu albümde de her zamanki satış tirajlarını yakaladı.

1999 kışında Paris’de Sony Muzik ile yaptığı anlaşma ile dünyaya açılan Sandal, yurt dışında yayınlanmak üzere "Araba" adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakes/Fas´ta klip çekti. Yurt dışında da çok ses getiren ve de sevilen bu single çalışması ile daha önce albümlerinde yorumladığı şarkılardan 12 tanesinin bulunduğu albüm sayesinde Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre gibi Avrupa´nın çeşitli ülkelerinde, bir çok TV programına katılıp röportaj verdi. Ayrıca "Araba" şarkısına gelen okuma istekleri doğrultusunda şarkı, Rusça, Arapça ve Yunanca dillerinde yorumlandı.

2000 Haziran´ında "Akışına Bırak" adlı dördüncü albümünü müzikseverlere sundu. Bu albümde önceki albümlerden farklı olarak müzik direktörlüğü kimliğini İskender Paydaş´la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkardı. Düzenlemelerinin altında Volga Tamöz´ün imzasının da yer aldığı şarkılar, kaliteli alt yapısı ve ses efektleriyle fark yarattı.

2000-2001 konser programlarının arasında, Eros Ramazzotti ile birlikte İstanbul Ali Sami Yen Stadı´nda 25 bin kişi önünde yaptığı düetle, bugün gelmiş olduğu noktaya hakkı ile ulaştığını ispat etti.

2002 yılının ilk aylarında, Yada Sound Studios isimli yeni stüdyosunu kurdu ve KOP albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi prodüksiyon firması olan Yada Productions bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan Fan Club´ını, isim ve format değişikliği yaparak yenilediği www.mustinet.net sitesi üzerinden faaliyete geçirdi. 2002 Haziran´ında çıkardığı KOP isimli albümüyle müzik piyasasına yeniden hızlı ve iddialı bir giriş yaparak, 2002 yılının en çok satan prodüksiyonuna imzasını attı.
» Mustafa Sandal Şarkıları » Mustafa Sandal Albümleri
» Mustafa Sandal Videoları  
 
yerlisarki.com   |   yerlisarki.net   |   yerlisarki.org   |   repliktv.com   |   bursadabuay.com  |   100yuz.com
Internet Danismanlik: Aykut ATES Creative Studio