Sık Kullanılanlara Ekle  |  Açılış Sayfası Yap 
 
SANATÇILAR VİDEOLAR ŞARKILAR ŞARKI SÖZLERİ RESİMLER RADIO HABERLER GENÇ YETENEKLER  Sorun Bildir Arama
Asya  
Şarkılar ( 53 )
Albümler ( 5 )
Akorlar ( )
Videolar ( )
Fotolar (0)
Biyografi
 
Akor ()
Video ()
Foto (0)
Biyografi
Kategoriye göre
Pop
Hiphop
Sanat
Halk
Arabesk
Nostaljik
Tüm Kategoriler
Popüler
Demet Akalin
Tarkan
Kenan Dogulu
Hande Yener
Serdar Ortaç
Sebnem Ferah
Mustafa Sandal
Duman
Murat Boz
Tüm Sanatçilar
Doğum tarihi: 24. 2. 1965 
Burcu: Balık
Web:
Kategori:
 
Aynı kategorideki diğer sanatçılar:
 

 

Asya  Biyografisi
Gerçek adı Tülay Keçialan olan sanatçı Asya 24 Şubat 1965´de Eskişehir´de doğdu.

Eskişehir / Ahmet Kanatlı Lisesi´nden mezun olduktan sonra müzik hayatına Bodrum´da başlayan ve daha sonra Ankara´da devam eden Tülay Keçialan, Nilüfer´in prodüktörlüğünde hazırladığı ilk solo albümüne kadar sahne adı olarak Tülay Saygın isimini kullanmıştır.

Tülay Saygın, Ankara´da Grup Angora´nın solisti olarak çalıştığı dönemde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali´ne katılması yönünde gelen teklife olumlu yanıt vermiştir. Tülay Saygın, TRT´nin Ankara / Arı Stüdyosu´nda 24 Şubat 1990 tarihinde düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali´ne "Zamanda Gezinti" isimli şarkı ile katılmıştır. 1990 senesinde yarışan şarkıların diğer solistleri ise; Sonat Bağcan, İzel Çeliköz, Sibel Tüzün, Sevingül Bahadır, Sertab Erener, Oya Küçümen, Kayahan, Demet Sağıroğlu, Rüya Ersavcı, Candan Erçetin ve Fatih Erkoç gibi günümüzün önemli yorumcularıdır.

Tülay Saygın´ın, vokalistleri Adalet Güzey, Elif Öztürk ve Çelik Erişçi ile birlikte seslendirdiği bir Selmi Andak bestesi olan "Zamanda Gezinti" isimli şarkı 12 puan alarak onbeş şarkı arasında onuncu olmuştur. 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali´ni ise Kayahan & Demet Sağıroğlu ikilisinin seslendirdikleri "Gözlerinin Hapsindeyim" kazanmıştır.

"Zamanda Gezinti" daha sonra "Bir dünya Doğuyor" ismiyle Nilüfer tarafından "Sen Mühimsin" isimli albümünde yorumlanmıştır.

Tülay Saygın´ın Eurovision Şarkı Yarışması´ndaki performansını çok beğenen Nilüfer, Ankara´da bulunduğu bir gece kendisi ile tanışmak üzere Tülay Saygın´ın çaılştığı müzik klubüne gitmiştir. Tülay Saygın´ın sahnesini çok başarılı bulan Nilüfer, program bitiminde kendisine vokalistilk teklifinde bulunmuştur.

İstanbul´a taşındıktan sonra Nilüfer´e birçok konserinde eşlik eden Tülay Saygın, zaman zaman da diğer önemli sanatçıların albüm çalışmalarında vokalist olarak yer almıştır.

Tülay Saygın, 1992 yılında ise sözü Mutlu Yuluğ’ya müziği Önder Bilge´ye ait olan "Haykır Sevda Dağlarına" isimli şarkıyı yorumlayarak Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması´nda birincilik kazanmıştır.

Tülay Saygın, 1994 baharında müzik marketlerdeki yerini alan ve bir Nlüfer prodüksyonu olan "Asya (1994)" isimli ilk albüm çalışması öncesinde yapılan imaj çalışması çerçevesinde ismini Asya olarak değiştirmiştir. Bu albümden Onno Tunç bestesi "Vurulmuşum Sana", Sinan Bökesoy bestesi "Yoksun Sen" ve K. Diamanti bestesi "Romantik Aşk" isimli şarkılar müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir.

Asya, ilk albümünün başarısı sonrasında iki albüm daha yaptıktan sonra müzik hayatına bir süre ara vemiştir. Bu dönemde işadamı Şevki Kaygusuz ile evlenen ve bu evlikten Aslı isimli kızı dünyaya gelen Asya, 2002 yılında "Dönmem Yolumdan" isimli albüm ile müziğe geri dönmüştür.

Asya´nın öne çıkan diğer şarkıları; Gökhan Kırdar bestesi "İsyankar", Mustafa Sandal bestesi "Beni Aldattın", Nikos Karvelas bestesi "Olmadı Yar" ve "Nazara Geldik"´tir.

Asya´nın, sözlerini kendisinin yazdığı müziklerini ise Gürsel Çetin ile birlikte hazırladığı yeni albümü "Aşktır Beni Güzel Yapan", 1 Ekim 2007 tarihinde müzik marketlerdeki yerini almıştır. Asya, yeni albümüne prodüktör ve yapımcı olarak imza atarken, albümün müzik direktörlüğünü Özgür Buldum üstlenmiştir. Yeni albümün çıkış parçası olan "Gittin Gideli"ye klip çekilmiştir.
» Asya  Şarkıları » Asya  Albümleri
» Asya  Videoları  
 
yerlisarki.com   |   yerlisarki.net   |   yerlisarki.org   |   repliktv.com   |   bursadabuay.com  |   100yuz.com
Internet Danismanlik: Aykut ATES Creative Studio